Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
12 września 2024 18:49
Soczewki kontaktowe należy zakładać bezpośrednio na film łzowy. To narzędzie wzroku jest na tyle wygodne, że zapewnia pełną swobodę ruchów - można w nich biegać, skakać, tańczyć i wykonywać wiele innych czynności. A czy można w nich spać? W tym artykule odpowiemy na to pytanie. Sprawdź!
Jak już wspomnieliśmy wyżej, szkła kontaktowe to narzędzie, dzięki któremu możesz wykonywać wiele czynności - bez obaw o zniszczenie “kontaktów”. To okrągłe dyski, które powinno się nałożyć bezpośrednio na gałkę oczną. Jednakże, należy zaznaczyć, że stosując soczewki, warto pamiętać o kilku zasadach:
Tradycyjne soczewki nie są przeznaczone do spania w nich. Jest tak, ponieważ obecność zwykłych szkieł kontaktowych na oku w trakcie snu utrudnia właściwy przepływ powietrza. Rogówka to część gałki ocznej, która do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje stałego dostępu do tlenu. To właśnie z tej przyczyny producenci soczewek dbają, by ich produkty były wysoko tlenoprzepuszczalne - dzięki temu “kontakty” są zdrowe dla oczu, zapewniają komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Tlenoprzepuszczalność oznaczana jest symbolem Dk/t. Najniższy jej poziom w szkłach kontaktowych powinien wynosić od 125 do 130 Dk/t.
Zbyt niska ilość tlenu dostarczana do rogówki może odpowiadać za problemy ze zdrowiem oczu. Należy do nich:
Dodatkowo, zasypianie w soczewkach może grozić rozwojem infekcji lub owrzodzeniem rogówki. Z tego powodu, stanowczo odradzamy brak ściągania szkieł kontaktowych na noc; należy również pamiętać, że nawet krótkie drzemki mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia oczu.
Jeżeli zdarzyło się Tobie przypadkowo zasnąć w soczewkach, to przede wszystkim: nie wpadaj w panikę!
- Po przebudzeniu jak najszybciej zdejmij szkła kontaktowe i odłóż je do pojemnika wypełnionego płynem.
- Użyj nawilżających kropli do oczu. Jeśli akurat nie masz ich pod ręką, to zanim wybierzesz się po nie do apteki czy drogerii, możesz delikatnie przepłukać gałki oczne sterylną solą fizjologiczną.
Wiesz już, że tradycyjne soczewki nie nadają się do tego, by w nich spać. Jednakże, istnieją wyjątki od reguły! Na rynku dostępne są soczewki całodobowe. W tego rodzaju szkłach kontaktowych można bezpiecznie spać. Użytkowanie ich jest bardzo proste: wystarczy założyć je raz i nosić tak długo, jak zalecił to producent. Jednakże, polecamy by średnio raz na kilka dni takie soczewki zdjąć. Warto robić to w celu ich wyczyszczenia: dzięki temu pozbędziesz się z nich drobnoustrojów, kurzu i osadów białkowych. Zapewni to większy komfort noszenia.
Z całodobowych soczewek może korzystać każdy, poza osobami, którym specjalista odradził stosowanie tej formy korekcji - czasami zdarza się, że lekarze odradzają całodobowych “kontaktów” ze względu na np. choroby oczu. Szczególnie często po soczewki z tym trybem noszenia sięgają:
- osoby, które pracują na nocne zmiany,
- Ci, którzy czasami ucinają sobie niespodziewane drzemki,
- policjanci i strażacy,
- osoby, które są zabiegane i czasami mogą zapomnieć o właściwej pielęgnacji szkieł kontaktowych.
1. EyeLove Supreme PRO
Te szkła kontaktowe przeznaczone są dla osób, które borykają się z krótko i dalekowzrocznością. Zostały wykonane z materiału, który łączy ze sobą bardzo uwodniony hydrożel i oddychający silikon, dzięki czemu są w pełni zdrowe i bezpieczne dla oczu. Są wysoko uwodnione, a ich poziom przepuszczalności tlenu wynosi aż 160 Dk/t.
2. EyeLove Digital
EyeLove Digital to nowość w ofercie tej marki szkieł kontaktowych. Soczewki te rekomendowane są dla osób, które spędzają wiele godzin przed ekranami i monitorami, doświadczając cyfrowego zmęczenia wzroku. W ich produkcji wykorzystano technologię AquaForm™, która dba o to, by soczewki zachowywały dobrą wilgotność przez wiele godzin stosowania.
3. Soczewki Biofinity
Całodobowe szkła kontaktowe Biofinity należą do oferty jednego z najbardziej popularnych producentów na rynku soczewek: do CooperVision. Do ich stworzenia wykorzystana została III generacja materiału silikonowo-hydrożelowego. Dzięki specjalnej konstrukcji ich użytkowanie jest bardzo wygodne. Dodatkowo, zapewniają wysoki poziom długotrwałego, naturalnego nawilżenia.
W soczewkach nie można spać: wyjątkiem są całodobowe szkła kontaktowe. Przed zdecydowaniem się na tą formę korekcji wzroku, warto zasięgnąć opinii specjalisty, by zachować gwarancję zdrowia i bezpieczeństwa oczu.
B. Jakimowicz-Klein, Zdrowe oczy. Pytania i odpowiedzi, Wyd. Astrum, 2013
M. Kwitko, Oczy. Współczesne Metody Korekcji Zaburzeń Widzenia, Wyd. Klub Dla Ciebie, 2003
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.