Najnowsze wiadomości

30 kwietnia 2024 7:18

Czy można spać w soczewkach kontaktowych?



 

Soczewki kontaktowe należy zakładać bezpośrednio na film łzowy. To narzędzie wzroku jest na tyle wygodne, że zapewnia pełną swobodę ruchów - można w nich biegać, skakać, tańczyć i wykonywać wiele innych czynności. A czy można w nich spać? W tym artykule odpowiemy na to pytanie. Sprawdź!

Jak należy używać soczewek kontaktowych? - złote zasady

Jak już wspomnieliśmy wyżej, szkła kontaktowe to narzędzie, dzięki któremu możesz wykonywać wiele czynności - bez obaw o zniszczenie “kontaktów”. To okrągłe dyski, które powinno się nałożyć bezpośrednio na gałkę oczną. Jednakże, należy zaznaczyć, że stosując soczewki, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Szkła kontaktowe należy zakładać i ściągać tylko czystymi dłońmi. 
  • W soczewkach nie powinno się pływać: może to grozić infekcją lub innymi problemami zdrowotnymi oczu. 
  • Trzeba dbać o ich prawidłową pielęgnację. Po ściągnięciu należy dokładnie wyczyścić je płynem, a następnie odłożyć do dedykowanego im pojemnika wypełnionego preparatem. 
  • W tradycyjnych soczewkach kontaktowych nie można spać. Przed snem obowiązkowo powinno się je zdjąć.

Dlaczego nie należy spać w soczewkach? 

Tradycyjne soczewki nie są przeznaczone do spania w nich. Jest tak, ponieważ obecność zwykłych szkieł kontaktowych na oku w trakcie snu utrudnia właściwy przepływ powietrza. Rogówka to część gałki ocznej, która do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje stałego dostępu do tlenu. To właśnie z tej przyczyny producenci soczewek dbają, by ich produkty były wysoko tlenoprzepuszczalne - dzięki temu “kontakty” są zdrowe dla oczu, zapewniają komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Tlenoprzepuszczalność oznaczana jest symbolem Dk/t. Najniższy jej poziom w szkłach kontaktowych powinien wynosić od 125 do 130 Dk/t. 

Jakie są konsekwencje spania w soczewkach?

Zbyt niska ilość tlenu dostarczana do rogówki może odpowiadać za problemy ze zdrowiem oczu. Należy do nich: 

  • zaczerwienienie i zmęczenie oczu,
  • dyskomfort,
  • ból oczu i głowy, 
  • opuchnięcie powiek,
  • intensywne łzawienie, 
  • światłowstręt,
  • niedotlenienie rogówki, które objawia się np. pogorszeniem widzenia. 

Dodatkowo, zasypianie w soczewkach może grozić rozwojem infekcji lub owrzodzeniem rogówki. Z tego powodu, stanowczo odradzamy brak ściągania szkieł kontaktowych na noc; należy również pamiętać, że nawet krótkie drzemki mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia oczu.

Dziewczynka. Ból oka.

Zasnąłem w soczewkach: co robić? 

Jeżeli zdarzyło się Tobie przypadkowo zasnąć w soczewkach, to przede wszystkim: nie wpadaj w panikę! 

- Po przebudzeniu jak najszybciej zdejmij szkła kontaktowe i odłóż je do pojemnika wypełnionego płynem. 

- Użyj nawilżających kropli do oczu. Jeśli akurat nie masz ich pod ręką, to zanim wybierzesz się po nie do apteki czy drogerii, możesz delikatnie przepłukać gałki oczne sterylną solą fizjologiczną. 

W jakich soczewkach można spać? - soczewki całodobowe

Wiesz już, że tradycyjne soczewki nie nadają się do tego, by w nich spać. Jednakże, istnieją wyjątki od reguły! Na rynku dostępne są soczewki całodobowe. W tego rodzaju szkłach kontaktowych można bezpiecznie spać. Użytkowanie ich jest bardzo proste: wystarczy założyć je raz i nosić tak długo, jak zalecił to producent. Jednakże, polecamy by średnio raz na kilka dni takie soczewki zdjąć. Warto robić to w celu ich wyczyszczenia: dzięki temu pozbędziesz się z nich drobnoustrojów, kurzu i osadów białkowych. Zapewni to większy komfort noszenia. 

Kto powinien sięgnąć po całodobowe szkła kontaktowe?

Z całodobowych soczewek może korzystać każdy, poza osobami, którym specjalista odradził stosowanie tej formy korekcji - czasami zdarza się, że lekarze odradzają całodobowych “kontaktów” ze względu na np. choroby oczu. Szczególnie często po soczewki z tym trybem noszenia sięgają: 

- osoby, które pracują na nocne zmiany,

- Ci, którzy czasami ucinają sobie niespodziewane drzemki,

- policjanci i strażacy, 

- osoby, które są zabiegane i czasami mogą zapomnieć o właściwej pielęgnacji szkieł kontaktowych.

Soczewki kontaktowe. Pojemnik na soczewki.

Jakie soczewki całodobowe warto wybrać? 

1. EyeLove Supreme PRO

Te szkła kontaktowe przeznaczone są dla osób, które borykają się z krótko i dalekowzrocznością. Zostały wykonane z materiału, który łączy ze sobą bardzo uwodniony hydrożel i oddychający silikon, dzięki czemu są w pełni zdrowe i bezpieczne dla oczu. Są wysoko uwodnione, a ich poziom przepuszczalności tlenu wynosi aż 160 Dk/t. 

2. EyeLove Digital

EyeLove Digital to nowość w ofercie tej marki szkieł kontaktowych. Soczewki te rekomendowane są dla osób, które spędzają wiele godzin przed ekranami i monitorami, doświadczając cyfrowego zmęczenia wzroku. W ich produkcji wykorzystano technologię AquaForm™, która dba o to, by soczewki zachowywały dobrą wilgotność przez wiele godzin stosowania. 

3. Soczewki Biofinity

Całodobowe szkła kontaktowe Biofinity należą do oferty jednego z najbardziej popularnych producentów na rynku soczewek: do CooperVision. Do ich stworzenia wykorzystana została III generacja materiału silikonowo-hydrożelowego. Dzięki specjalnej konstrukcji ich użytkowanie jest bardzo wygodne. Dodatkowo, zapewniają wysoki poziom długotrwałego, naturalnego nawilżenia. 


W soczewkach nie można spać: wyjątkiem są całodobowe szkła kontaktowe. Przed zdecydowaniem się na tą formę korekcji wzroku, warto zasięgnąć opinii specjalisty, by zachować gwarancję zdrowia i bezpieczeństwa oczu. 

 

B. Jakimowicz-Klein, Zdrowe oczy. Pytania i odpowiedzi, Wyd. Astrum, 2013
M. Kwitko, Oczy. Współczesne Metody Korekcji Zaburzeń Widzenia, Wyd. Klub Dla Ciebie, 2003