Najnowsze wiadomości

11 listopada 2024 22:36

Mroczki przed oczami - czy są niebezpieczne?



Czasami zdarza się, że w polu widzenia pojawiają się plamki, kropki czy “muszki” - czyli mroczki przed oczami. Jeśli zdarzają się sporadycznie, nie ma powodów do obaw. Jednakże, mroczki mogą być objawem choroby. Skąd biorą się mroczki przed oczami? Czy są niebezpieczne? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania! 

Czym są mroczki przed oczami?

Mroczki przed oczami to czarne ruchome bądź stałe plamki, które pojawiają się w polu widzenia. Mogą przybierać różne kształty: nieregularne figury, kropki, “muszki”, pręciki. Zazwyczaj pojawiają się przy spojrzeniu na białe lub jasne tło - na ścianę, w niebo, za okno w słoneczny dzień. Mogą występować bez żadnych dodatkowych objawów, ale czasami towarzyszą im: 

- bóle i zawroty głowy, 
- swędzenie oczu i powiek,
- pieczenie oczu. 

Poznaj informacje o zespole suchego oka, ponieważ występujące objawy mogą być podobne. 

Przyczyny mroczków przed oczami 

Występowanie mroczków przed oczami może być uwarunkowane wieloma czynnikami. Mogą towarzyszyć poważnym chorobom, ale mogą być również wynikiem nagłego spadku ciśnienia. Tak dzieje się w przypadku mroczków przed oczami po wstaniu. Gdy wstajesz po przebudzeniu albo szybko podniesiesz się z miejsca, Twoje ciśnienie może gwałtownie spaść. Ten chwilowy stan może być przyczyną plamek w polu widzenia. Dodatkowo mogą pojawić się zawroty głowy. 

Mroczki mogą pojawić się także po spojrzeniu w stronę słońca lub innego jasnego punktu, np. na odbijające się promienie słoneczne na tafli wody, na lampę, żarówkę. Zazwyczaj są widoczne przez kilka minut i samoistnie znikają. 

Zdarza się też, że za plamki, “muszki” i kropki przed oczami odpowiada nadmierny stres, niewyspanie lub przemęczenie.

Jeśli mroczki i sprzyjające im objawy występują u Ciebie sporadycznie, nie ma powodów do obaw. Gdy jednak plamki pojawiają się często i utrudniają codzienne funkcjonowanie, udaj się do specjalisty. 

Kiedy mroczki przed oczami mogą niepokoić?

Jeśli mroczki przed oczami towarzyszą Tobie często, a wraz z nimi zauważasz u siebie takie symptomy jak: 

- ostry ból za okiem, 
- skoki cukrowe,
- nudności,
- gwałtowne zmiany w ciśnieniu krwi,

to warto udać się na konsultację lekarską. Plamki w polu widzenia mogą być objawem zmęczenia i niewyspania. Jednakże, jeśli pojawiają się często, a wraz z nimi występują niepokojące objawy, to mogą być sygnałem od Twojego organizmu o rozwijającej się chorobie.

Zbliżenie na oko. Brązowe.

Mroczki przed oczami jako oznaka choroby

Plamki, kropki i “muszki” przed oczami mogą świadczyć o takich schorzeniach jak: 

1. Guz wewnątrzgałkowy. 

Gdy w oku rozwija się guz wewnątrzgałkowy, może zacząć uciskać nerw wzrokowy. Wtedy przed oczami mogą zacząć pojawiać się mroczki, a przy nich również ból oka i promieniujący ból głowy, a także problemy z wyostrzaniem wzroku.

2. Arytmia serca.

Mroczki przed oczami mogą być jednym z objawów arytmii serca. Zazwyczaj towarzyszą im bóle w klatce piersiowej, uczucie kołatania serca i nieustający niepokój. Jeśli odczuwasz takie dolegliwości, warto udać się na konsultację kardiologiczną. 

3. Anemia.

Anemia jest chorobą krwi, która może prowadzić do obniżenia poziomu hemoglobiny. Do jej objawów należą nienaturalna senność, krwawienie z dziąseł, omdlenia i mroczki przed oczami.

4. Choroba nadciśnieniowa.

Plamki w polu widzenia mogą być jednym z pierwszych sygnałów o nadciśnieniu. Podwyższone ciśnienie krwi daje o sobie znać również poprzez zaburzenia snu, uczucie ucisku w głowie, krwawienie z nosa i duszności. 

5. Migrena. 

Mroczki przed oczami często pojawiają się przed lub w trakcie ataku migrenowego. Jeśli mroczkom towarzyszy silny, pulsujący ból głowy, nadwrażliwość na światło i dźwięki oraz mdłości i nudności, możesz cierpieć na migrenę. W tym przypadku warto udać się do neurologa. 

Mroczki przed oczami u dziecka

Mroczki przed oczami u najmłodszych zwykle powstają z tych samych powodów, co u dorosłych. Zazwyczaj pojawiają się po gwałtownym poderwaniu się z miejsca. Jeśli jednak oprócz mroczków Twoje dziecko skarży się na senność i bóle głowy, a także widzisz że jest apatyczne i rozkojarzone, udaj się do lekarza pediatry. 

Mroczki przed oczami w ciąży 

W czasie ciąży w organizmie trwa rewolucja hormonalna. W związku z tym, mroczki przed oczami mogą się u Ciebie pojawić nawet, jeśli nie występowały przed ciążą. Zwykle nie powinny być powodem do obaw. Wiedz jednak, że mogą być sygnałem o niskim ciśnieniu lub nieprawidłowym nawodnieniu organizmu. Warto więc je kontrolować i powiadomić o ich występowaniu lekarza prowadzącego.

Kobieta. Trzyma palce na oczach. 

Jak pozbyć się mroczków przed oczami?

Jeśli mroczki w polu widzenia wywołane są u Ciebie z powodu choroby, pozbycie się ich będzie możliwe tylko po wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Gdy pojawiają się z łagodniejszych przyczyn, takich jak zmęczenie czy stres, postaraj się o: 

- ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem czy przy urządzeniach elektronicznych, 

- aktywność fizyczną,

- odpowiednią ilość snu, 

- wypoczynek, 

- zbilansowaną dietę bogatą w witaminy A i E oraz w kwasy omega-3. 

Warto dowiedzieć się - jak dbać o swój wzrok? 

Domowe sposoby na mroczki przed oczami

Raczej nie ma typowych domowych sposobów na pozbycie się mroczków przed oczami. Możesz jednak zadbać o odpowiednią higienę wzroku i dbać o picie odpowiedniej ilości wody, by nawadniać organizm. 

Mroczki przed oczami zazwyczaj są niegroźne, ale mogą stanowić sygnał ostrzegawczy, bowiem czasem są objawem poważnej choroby. Nie bagatelizuj ich. Jeśli pojawiają się u Ciebie regularnie, udaj się na konsultację do specjalisty. 

 


1. https://www.wokularach.pl/blog/mroczki-przed-oczami-czym-sa
2. Pietrzak B. i wsp. 2016. Niedokrwistość z niedoboru żelaza w położnictwie i ginekologii. Gin. Perinat. Prakt. t:1, nr 3, 115–121.