Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
4 grudnia 2024 17:27
Zdobycie umiejętności prawidłowego zakładania soczewek kontaktowych wymaga zarówno czasu, jak i praktyki. Jednakże kiedy już opanujesz zasady, łatwo zrozumiesz, dlaczego miliony ludzi na całym świecie porzuciło okulary na rzecz soczewek kontaktowych. Ten artykuł stanowi praktyczny poradnik, który przeprowadzi Cię przez proces zakładania soczewek kontaktowych.
Zanim przystąpisz do procesu zakładania soczewek kontaktowych, warto podjąć kilka ważnych kroków przygotowawczych. Pomogą one zapewnić Ci komfort i bezpieczeństwo podczas wykonywania tej czynności:
Przed przystąpieniem do zakładania soczewek upewnij się, że twoje dłonie są całkowicie czyste. Skorzystaj z ciepłej wody oraz mydła niezawierającego olejów i substancji zapachowych. Następnie dokładnie spłucz je i osusz ręcznikiem, który nie pozostawia żadnych włókien ani pozostałości na skórze. Świetnym wyborem będzie ściereczka z mikrofibry lub ręcznik papierowy bezpyłowy. Warto zaznaczyć, że zanieczyszczone ręce mogą przenieść brudy na soczewki, co niesie ryzyko podrażnień i infekcji oczu. Z kolei paproszki mogą uwierać w oku, gdy zostaną na powierzchni soczewki.
Zakładanie soczewek wymaga skupienia oraz dobrej widoczności. Wybierz spokojne i dobrze oświetlone miejsce. Najlepsze jest naturalne światło, jednak jeśli nie jest możliwe skorzystanie z niego, użyj jasnego i równomiernego źródła sztucznego światła. Dobrze też, jeśli przynajmniej na początku będziesz mieć przed sobą lustro, to zdecydowanie pomoże Tobie w pierwszym okresie, sprawniej zakładać soczewki na oczy.
Ten krok zwykle powinno się wykonywać po zdjęciu soczewek z oczu przed włożeniem ich do pojemniczka z płynem. Jeśli jednak wolisz czyścić soczewkę przed nałożeniem jej na oczy, możesz to robić właśnie wtedy. Wyjmij soczewkę z pojemnika na soczewki. Używaj opuszków palców, a nie paznokci, aby nie rozerwać lub nie uszkodzić soczewki. Umieść ją w dłoni i polej świeżym płynem pielęgnacyjnym, aby soczewka zanurzyła się w niewielkiej kałuży roztworu. Ważne jest, aby nigdy nie korzystać z wody z kranu ani innych substancji niż zatwierdzony roztwór do soczewek. Delikatnie przesuwaj soczewkę kontaktową w tę i z powrotem po dłoni, używając jednego palca drugiej ręki. Po kilku sekundach spłucz soczewkę kolejną porcją roztworu kontaktowego. Pamiętaj, że jeśli wykonujesz ten krok po zdjęciu soczewek, nie musisz go wykonywać ponownie przed ich założeniem. Zobacz jak prawidłowo pielęgnować soczewki kontaktowe miesięczne.
Zakładanie soczewek kontaktowych może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią praktyką staje się rutynową czynnością. Oto kilka kroków, które pomogą Ci bezpiecznie i sprawnie umieścić soczewki na oczach:
Upewnij się, że masz odpowiednią soczewkę do odpowiedniego oka. Jeśli używasz soczewek, które różnią się między prawym a lewym okiem, zwróć uwagę, aby zawsze umieszczać je w odpowiedniej części pojemniczka. Ma on oznaczenia "R" i "L", dzięki czemu zawsze wiesz, że soczewka jest na odpowiednim oku. W przypadku, gdy Twoja wada wzroku jest identyczna na obu oczach, pilnowanie tego nie jest aż tak ważne, można jednak mimo wszystko trzymać się zawsze ustalonych zasad. Unikniesz wtedy ewentualnego przenoszenia bakterii czy infekcji z jednego oka na drugie i odwrotnie.
Soczewka kontaktowa ma stronę właściwą, którą powinno się nakładać na gałkę oczną, jak i tę niewłaściwą. Gdy założysz szkło kontaktowe złą stroną na oko, to nie stanie się Tobie nic złego, ale będzie ono uwierało i sprawiało dyskomfort. Prawidłowa strona soczewki to taka, gdy układa się ona w kształt miseczki na opuszku palca. Aby to sprawdzić, należy umieścić soczewkę na palcu i unieść wyżej, najlepiej pod światło, by zobaczyć jaki kształt przybiera. Jeśli jej krawędzie wywijają się nieznacznie na zewnątrz przypominając talerz - jest to niewłaściwe położenie. Należy wtedy wywinąć soczewkę na drugą stronę i dopiero wtedy nakładać na oko.
Za pomocą dłoni, która nie trzyma soczewki, delikatnie unieś górną powiekę, aby odsłonić większą część oka. Nie ma potrzeby silnego pociągania; wystarczy użyć jednego palca, aby delikatnie przytrzymać powiekę z góry. Palcem środkowym ręki, w której masz soczewkę, możesz trzymać powiekę dolną, by unikać zamykania oka.
Zbliżaj powoli palec z soczewką kontaktową w kierunku oka. Delikatnie dotknij powierzchni oka soczewką. Nie wywieraj nacisku – soczewka powinna łatwo przesunąć się z palca i naturalnie przylgnąć do wilgotnej powierzchni oka. Wykonując tę czynność, patrz przed siebie lub na sufit.
Powoli zamknij oczy, aby pomóc soczewce osiągnąć właściwe ułożenie. Następnie otwórz oczy i kilkakrotnie mrugnij nimi. Możesz także spojrzeć w górę, w dół i na boki, aby wyśrodkować soczewkę na powierzchni oka. Jeśli soczewka jest założona i widzisz wyraźnie na to oko, czas powtórzyć wszystkie powyższe kroki z drugim okiem!
Teraz, gdy już wiesz jak założyć soczewki, czas na udoskonalenie techniki i wyrobienie własnych nawyków. Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, które uczynią ten proces jeszcze bardziej efektywnym i przyjemnym:
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.