Najnowsze wiadomości

26 kwietnia 2024 6:04

Łzawienie oczu - przyczyny i leczenie



Zdarzyło Ci się, że Twoje oczy nadmiernie łzawiły i nie mogłeś w żaden sposób tego powstrzymać? Zapewne wiesz jak bardzo może być to uciążliwe. Łzawienie to objaw wielu schorzeń oraz chorób oczu. Niektóre z nich przebiegają w sposób łagodny i nie powodują żadnych poważnych dolegliwości. Inne natomiast zagrażają trwałym uszkodzeniom narządu wzroku i powinny być czym prędzej skonsultowane z okulistą. Dowiedz się jakie są najczęstsze przyczyny łzawienia oraz jak można sobie z tym radzić!

Łzawienie czy – czy jest potrzebne? 

Produkcja łez to konieczny i zachodzący w każdym organizmie proces. Są one wytwarzane w gruczołach łzowych i pełnią bardzo ważną rolę. Są bowiem jednym z elementów filmu łzowego, czyli substancji pokrywającej gałkę oczną. Ich zadaniem jest ochrona, nawilżanie, odżywianie oraz oczyszczanie powierzchni oka. Gdy dochodzi do zaburzeń produkcji łez, naruszona jest również struktura filmu łzowego, przez co dochodzi do rozwoju schorzenia jakim jest zespół suchego oka

Gdy dochodzi do nadmiernej produkcji łez, mamy do czynienia z łzawieniem oczu. Zjawisko to powstaje na skutek podrażnienia gałki ocznej. Substancja, jaką są łzy, jest wydzielana w takim tempie, że kanaliki łzowe odpowiedzialne za jej odprowadzanie nie są w stanie robić tego efektywnie. Jest to reakcja obronna organizmu, ponieważ dzięki obfitemu zwilżeniu powierzchni oka, wypłukiwana jest substancja lub ciało stałe drażniące je.

Oczy mogą łzawić również z innych powodów. Niejednokrotnie nadmierne wydzielanie łez jest objawem chorób i infekcji rozwijających się w obrębie narządu wzroku. W tym wypadku najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi dokładne badanie i postawi diagnozę. 

Łzawienie oczu

Jakie są przyczyny łzawienia oczu?
 

Suchość oczu

Do najczęstszych przyczyn łzawienia oczu zaliczamy rozwijający się zespół suchego oka. Jednym z jego objawów jest, paradoksalnie, wzmożone łzawienie. Stanowi ono reakcję obronną na nadmiernie przesuszoną powierzchnię oczu. W tym wypadku spowodowane jest to złą jakością filmu łzowego. Gdy równowaga jego składników zostanie zaburzona, dochodzi do szybszego wysychania gałki ocznej, oraz co za tym idzie, pojawiającego się podrażnienia. Reakcją na to jest zwiększenie produkcji łez, które niestety nie przynoszą ulgi. 

Suchość oczu towarzyszy nam często na co dzień, podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze czy przebywaniem w niekorzystnych warunkach, np. ogrzewanym pomieszczeniu czy w wietrznym miejscu. Niesprzyjające warunki pogodowe czy zmniejszona częstotliwość mrugania również wpływają na suchość powierzchni oka i idące za tym łzawienie oczu. 
 

Infekcje i schorzenia narządu wzroku

Łzawienie oczu jest jednym z objawów towarzyszącym schorzeniom oczu. Mogą być to zarówno łagodne, samoograniczające się stany, jak i poważniejsze, wymagające leczenia choroby oczu. 

Częstą przyczyną nadmiernego łzawienia oczu jest zapalenie brzegów powiek, zapalenie rogówki oraz spojówek. Każde z tych ma inne podłoże, jednak podobne objawy, do których zaliczyć można swędzenie, światłowstręt, uczucie ciała obcego oraz nadmierne łzawienie oczu.

Łzawienie oczu może być powiązane ze schorzeniami powodującymi bezpośrednie podrażnienie powierzchni oczu. Zaliczamy do nich m.in. jęczmień, czyli grudkowaty ropień, wywołujący obrzęk, ból, zaczerwienienie brzegów powiek czy nadmierne łzawienie. Kolejnym powodem mechanicznego podrażnienia gałki ocznej może być podwinięcie powieki lub wyrastanie rzęs do wewnątrz oka. 

Infekcje oczu a łzawienie

Korzystanie z soczewek kontaktowych 

Użytkownicy soczewek kontaktowych wiedzą jak łatwo jest doprowadzić oczy do łzawienia. Z racji tego, że narząd wzroku jest bardzo delikatny, wystarczy jeden niewłaściwy ruch, a oczy natychmiast zalewają się łzami. Częstą przyczyną łzawienia oczu jest uszkodzenie soczewki. Delikatne przedarcie lub odprysk od krawędzi materiału soczewki może powodować ciągłe podrażnianie powierzchni oka, co w rezultacie powoduje uczucie bólu, kłucie, swędzenie, zaczerwienienie oczu, osłabioną ostrość widzenia oraz łzawienie. 

Podobne objawy dostrzec możemy w momencie dostania się pod soczewkę zabrudzenia. W takiej sytuacji należy czym prędzej dokładnie przemyć szkło kontaktowe przeznaczonym do tego płynem. 
 

Łzawienie oczu – leczenie 

Oko jest niezwykle delikatną i złożoną strukturą, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią pielęgnację na co dzień i leczenie w momencie występowania niepokojących objawów. Nadmierne łzawienie samo w sobie nie jest niebezpieczne, a bardziej uciążliwe. Nie musi również świadczyć o pojawieniu się poważnej choroby. Gdy wystąpi i nie towarzyszą mu inne symptomy, warto zacząć od leczenia domowymi i od dawna znanymi sposobami. Jednym z nich są okłady z wodnego naparu rumianku lekarskiego. Rumianek wykazuje bowiem działanie przeciwzapalne i świetnie spisuje się również w schorzeniach takich jak zapalenie brzegów powiek, jęczmień czy gradówka. 

Apteczne sposoby na nadmierne łzawienie oczu w dużej mierze zależą od czynnika, który je wywołuje. Jeśli problemem jest np. nieodpowiedni skład filmu łzowego i towarzyszący mu zespół suchego oka, zaleca się stosowanie kropli do oczu, tzw. sztucznych łez. Uzupełniają one naturalny film łzowy i odciążają narząd wzroku w produkcji łez.

Łzawienie oczu - leczenie

W leczeniu łzawienia oczu istotne jest wprowadzenie odpowiednich nawyków oraz zadbanie o otoczenie, w którym przebywamy. Warto unikać ogrzewanych pomieszczeń, które charakteryzują się bardzo suchym powietrzem. Zaleca się natomiast stosowanie nawilżaczy powietrza, unikanie ekspozycji na silne słońce lub wiatr oraz zakup okularów z filtrem UV. Eliminując czynniki ryzyka odpowiadające za łzawienie oczu możemy cieszyć się zdrowiem narządu wzroku i komfortem patrzenia.