Najnowsze wiadomości

28 kwietnia 2024 12:39

Ptoza - opadająca powieka - przyczyny i leczenie



Ptoza zwana jest inaczej opadającą lub leniwą powieką. To stan, gdy górna powieka oka opada poniżej jej normalnej pozycji. Traci elastyczność i osuwa się, co skutkuje właśnie opadaniem i zmniejszeniem szpary powiekowej. Przyczyną powstawania opadającej powieki zazwyczaj są wrodzone zaburzenia rozwojowe. Rzadziej zdarza się, że jest objawem poważniejszego schorzenia. Sprawdź przyczyny powstawania ptozy i poznaj sposoby leczenia!

Opadająca powieka - czym jest?

Za ruchy powiek odpowiada jeden główny mięsień, a jest nim dźwigacz powieki górnej. Dzięki niemu możemy mrugać, podnosić powiekę ku górze i utrzymywać ją we właściwej pozycji. Czasami zdarza się, że jego funkcje zostają zakłócone. Może być to spowodowane takimi czynnikami jak urazy lub komplikacje po operacjach oczu. Wtedy pojawia się ptoza - czyli opadanie powieki wynikające z porażenia mięśnia dźwigacza powieki górnej.

Ptoza - przyczyny

Opadająca powieka to problem natury estetycznej, nie powinna utrudniać codziennego życia. Jeśli chcesz się jej pozbyć, powinieneś poznać przyczynę jej powstawania. Wtedy możesz wdrożyć właściwą kurację, która najszybciej przyniesie efekty. Możliwe przyczyny powstawania opadającej powieki to: 

- Urazy mechaniczne. 

Jeśli doświadczyłeś urazu głowy lub okolic oczu, np.: w wyniku wypadku samochodowego, mogły one wpłynąć na opadanie powieki. Wskutek urazu uszkodzone mogły zostać nerwy lub mięśnie, które ją kontrolują.

- Komplikacje po chorobach naczyniowo-neurologicznych.

Ptoza może być powikłaniem guzów, tętniaków lub przebytego udaru mózgu, wylewu. Przyczyną opadania powieki może okazać się także uszkodzenie włókien współczulnego unerwienia oka - czyli zespół Hornera. Zdarza się też, że za leniwą powiekę odpowiadają nerwicowe zaburzenia lękowe. 

- Powikłania pooperacyjne.

Ptoza może wystąpić po niektórych zabiegach, takich jak chirurgia zaćmy lub operacja powiek.

- Szkodliwe nawyki.

Jeśli masz w nawyku częste przecieranie oczu, możesz uszkodzić mięsień lub nerw odpowiadający za utrzymanie powieki i wskutek tego nabawić się leniwej powieki. 

- Niewłaściwe dobrane i noszone soczewki.

Jeśli stosujesz niewłaściwie dopasowane soczewki, możesz doprowadzić do zmęczenia mięśni odpowiadających za utrzymanie powieki. Ptoza może pojawić się też u osób, które stosują zbyt twarde soczewki kontaktowe. Pamiętaj również, aby nie nosić soczewek dłużej niż to zalecane, ani nie używać po kilka razy soczewek jednorazowych - bowiem może to przysporzyć Tobie dużo poważniejszych problemów niż opadająca powieka, takich jak np.: zapalenie spojówek. Dowiedz się więcej na temat źle dobranych soczewek.

- Wiek.

Wraz z wiekiem wiotczeją mięśnie twarzy, w tym mięśnie odpowiadające za utrzymanie powiek. Ulegają częściowemu lub całkowitemu osłabieniu. Niestety, jest to czynnik, którego nie można kontrolować. Opadająca powieka powszechnie występuje u starszych osób.

- Genetyka. 

Może zdarzyć się, że skłonności do powstawania ptozy przekazywane są genetycznie. Jeśli Twoi przodkowie borykali się z opadającą powieką, Twoje powieki mogą być podatne na ptozę i to bez konkretnego czynnika.

Opadająca powieka. Zbliżenie na oko. Niebieskie.

Opadanie powiek: co robić?

- Gdy zauważysz u siebie opadającą powiekę, udaj się do okulisty. On zbada, co dokładnie jest przyczyną jej powstawania i co należy zrobić, aby się jej pozbyć. Ten stan powiek sam w sobie nie jest chorobą, ale może być jej objawem, więc warto udać się po poradę. 

- Jeśli ptoza dokucza Tobie na tyle, że zawęża pole widzenia lub wygląda bardzo nieestetycznie możesz zdecydować się na plastykę powiek. Blefaroplastyka to stosunkowo bezpieczny zabieg, a pełne wygojenie ran po jego wykonaniu trwa od około 2 do 4 tygodni. Jest to jeden najczęściej wykonywanych zabiegów na świecie. 

- Możliwe jest też leczenie farmakologiczne, polegające na przyjmowaniu leków poprawiających funkcje mięśni.

Leczenie ptozy w domu

Jeśli nie chcesz przyjmować tabletek ani poddawać się operacji, możesz spróbować kilku bezinwazyjnych metod niwelowania ptozy. Nie należy jednak nazywać tego leczeniem, a bardziej ćwiczeniami.

1. Ćwiczenia.

W zaciszu domowym możesz spróbować kilku prostych ćwiczeń, które mogą wspomóc walkę z opadającą powieką. Należy do nich przytrzymywanie kącików oka: Przytrzymaj palec wskazujący na kąciku oka. Następnie powoli i delikatnie zamknij i otwórz oko. Powtórz czynność około 3 razy. Powtarzaj dwukrotnie na każdym oku, rano i wieczorem.

2. Krem. 

Odpowiedni krem do twarzy może okazać się jednym z pomocnych narzędzi w trakcie walki z ptozą. Warto wybrać krem antyoksydacyjny, a w trakcie smarowania buzi wykonywać masaż twarzy i delikatnie “naciągać” skronie. 

Opadająca powieka u dziecka


Opadająca powieka u dziecka może, ale nie musi być niepokojącą oznaką. Może świadczyć jednak o nieprawidłowej budowie gałki ocznej lub o zespole Hornera. Jeśli zauważysz u swojego dziecka ptozę, udaj się do pediatry i okulisty. Specjaliści określą, dlaczego opadająca powieka wystąpiła u Twojego dziecka i wdrożą odpowiednie kroki.


Opadająca powieka raczej nie jest niebezpiecznym zjawiskiem. Jednak jeśli zauważysz ją u siebie, warto wybrać się na kontrolę do specjalisty. Lekarz sprawdzi, czy nie jest ona objawem poważniejszego schorzenia. Pamiętaj, że zgodnie z przysłowiem - “lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Warto też dowiedzieć się, jak dbać o swój wzrok? 

 

 

1. https://www.wokularach.pl/blog/opadajaca-powieka-jak-sie-jej-pozbyc
2. https://www.bezokularow.pl/poradnik/opadajaca-powieka-ptoza-co-to-jest