Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
12 września 2024 16:35
Wykonywanie badania OCT pomaga w precyzyjnym zdiagnozowaniu chorób oczu i w określeniu, jaki jest ich stan. Profilaktyka jest bardzo ważna, gdyż pozwala wykryć również groźne choroby oczu nawet na wczesnym stadium ich rozwoju. Dlatego już teraz zalecamy zapoznać się ze wszystkimi informacjami na temat OCT oka – co to jest, kto je wykonuje, kiedy warto je zrobić, co wykrywa badanie OCT itd.
OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka, to badanie polegające na analizie zarówno siatkówki, dna oka, jak i plamki. To bardzo nowoczesna metoda, która pomaga we wczesnym rozpoczęciu leczenia oraz po prostu w diagnozowaniu nawet bardzo poważnych chorób oczu. Cenione przez specjalistów od okulistyki za wyjątkową precyzję.
Czasem można spotkać się z błędnym zapisem, czyli badanie otc. Jednak jedyną poprawną nazwą jest badanie lub też test OCT.
Badanie oczu OCT polega na wykorzystaniu koherentnej wiązki światła, która sprawia, że rozdzielność obrazu może zostać odpowiednio powiększona, aby możliwa była analiza stanu narządu wzroku. Nie trzeba obawiać się samego badania, gdyż to metoda całkowicie bezinwazyjna oraz bezbolesna.
Dzięki badaniu OCT można wykryć choroby oczu na różnych etapach rozwoju. Poza tym, gdy pacjent już rozpocznie leczenie, konieczne jest regularne wykonywanie testu OCT, aby mieć pewność, że podjęte leczenie przynosi pozytywne efekty, czy też konieczna jest zmiana.
Zatem co wykrywa badanie OCT? Pogłębienie wady wzroku, pozwala dostrzec na wczesnej fazie chorobę wzroku, a także to, czy na siatkówce nie zdiagnozowano zmiany nowotworowej, czy też zmian cukrzycowych.
Tak naprawdę samo badanie zajmuje maksymalnie 10-15 minut. Jednak oczywiście trzeba do tego wliczyć jeszcze blisko 30 minut oczekiwania, aż krople do oczu rozszerzą odpowiednio źrenicę.
Właściwie niepotrzebne jest jakiekolwiek przygotowanie do badania OCT. W końcu w trakcie nie zostaje podany dożylnie kontrast. Badanie jest w pełni bezinwazyjne, a pacjent nie musi być na czczo. W dodatku nie ma żadnych ograniczeń związanych z dozwoloną częstotliwością wykonywania badania. Wręcz przeciwnie, gdyż im częściej pacjent będzie miał wykonywane badanie, tym lepiej, bo w ten sposób będzie można szybciej zareagować na pojawiającą się chorobę narządu wzroku.
Okulista jeszcze przed rozpoczęciem badania zakrapla oczy pacjentowi specjalnymi kroplami do oczu, których celem jest powiększenie źrenicy. Trzeba przygotować się na to, że po zakropleniu oczu pojawią się problemy z czytaniem czy też widzeniem, dlatego pacjent po badaniu nie powinien prowadzić samochodu.
Następnie konieczne jest poczekanie ok. 30 minut. Po maksymalnym rozszerzeniu źrenic pacjent zasiada przed aparaturą, gdzie ma oprzeć głowę na specjalnej podpórce. Należy później spojrzeć przez soczewkę urządzenia, która wygląda jak wizjer w drzwiach. W tym właśnie czasie okulista będzie mógł dokładnie przejrzeć stan dna oka, siatkówki i plamki.
Badanie OCT wykonywane jest przez okulistę. Należy zatem umówić się na wizytę prywatną lub na NFZ. Lekarz sam podejmie decyzję, czy należy wykonać badanie OCT, czy też nie będzie to na razie konieczne.
Test OCT powinien być wykonany w przypadku wystąpienia:
Poza tym badanie OCT często wykorzystywane jest w celach profilaktycznych, np. do sprawdzenia, czy u pacjenta rozwija się jaskra oraz w jaki sposób się ona rozwinęła. Konieczne jest wykonanie badania OCT również przed oraz po zabiegu rogówki, a także w ogóle do monitorowania jej stanu.
Wyniki badania OCT powinny zostać odczytane przez specjalistę. Wszystko przez to, że często jest on bardzo obszerny, przez co zinterpretowanie go wydaje się być dodatkowo utrudnione. Najlepiej też by wynik został opisany przez diagnostę. Samodzielne odczytywanie wyników zazwyczaj kończy się niepowodzeniem lub może nawet prowadzić do postawienia niewłaściwej diagnozy.
Cena badania OCT waha się w granicach około 100 zł. Wszystko zależy z jednej strony od miasta oraz od samego specjalisty. Koszt może wzrosnąć również wtedy, gdy badanie ma być wykonane dla dwóch oczu. Warto porównać, ile kosztuje w różnych miejscach badanie OCT oka. Cena nie powinna być jednak dużo wyższa niż 100 zł.
Pacjent ma do wyboru, czy chce skorzystać z NFZ, czy też wykonać badanie prywatnie. Przy czym trzeba zdawać sobie sprawę, że badanie OCT na NFZ zazwyczaj wymaga dłuższego oczekiwania niż w przypadku badań prywatnych.
Jeśli mieszkasz we Wrocławiu lub też w okolicy, to koniecznie zdecyduj się na badanie OCT. Wrocław to miejsce, gdzie istnieje sporo placówek, które oferują taką możliwość. Przy czym musisz zdawać sobie sprawę, że nie każdy gabinet okulistyczny jest wyposażony w taką aparaturę do wykonania badania OCT. W takim przypadku specjalista może skierować pacjenta do innej placówki.
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.