Najnowsze wiadomości

21 maja 2024 20:39

Badanie OCTWykonywanie badania OCT pomaga w precyzyjnym zdiagnozowaniu chorób oczu i w określeniu, jaki jest ich stan. Profilaktyka jest bardzo ważna, gdyż pozwala wykryć również groźne choroby oczu nawet na wczesnym stadium ich rozwoju. Dlatego już teraz zalecamy zapoznać się ze wszystkimi informacjami na temat OCT oka – co to jest, kto je wykonuje, kiedy warto je zrobić, co wykrywa badanie OCT itd.

Badanie OCT – co to jest?

OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka, to badanie polegające na analizie zarówno siatkówki, dna oka, jak i plamki. To bardzo nowoczesna metoda, która pomaga we wczesnym rozpoczęciu leczenia oraz po prostu w diagnozowaniu nawet bardzo poważnych chorób oczu. Cenione przez specjalistów od okulistyki za wyjątkową precyzję.

Czasem można spotkać się z błędnym zapisem, czyli badanie otc. Jednak jedyną poprawną nazwą jest badanie lub też test OCT.

Badanie OCT – na czym polega?

Badanie oczu OCT polega na wykorzystaniu koherentnej wiązki światła, która sprawia, że rozdzielność obrazu może zostać odpowiednio powiększona, aby możliwa była analiza stanu narządu wzroku. Nie trzeba obawiać się samego badania, gdyż to metoda całkowicie bezinwazyjna oraz bezbolesna.

badanie oct

Co wykrywa badanie OCT?

Dzięki badaniu OCT można wykryć choroby oczu na różnych etapach rozwoju. Poza tym, gdy pacjent już rozpocznie leczenie, konieczne jest regularne wykonywanie testu OCT, aby mieć pewność, że podjęte leczenie przynosi pozytywne efekty, czy też konieczna jest zmiana.

Zatem co wykrywa badanie OCT?  Pogłębienie wady wzroku, pozwala dostrzec na wczesnej fazie chorobę wzroku, a także to, czy na siatkówce nie zdiagnozowano zmiany nowotworowej, czy też zmian cukrzycowych.

Ile trwa OCT badanie?

Tak naprawdę samo badanie zajmuje maksymalnie 10-15 minut. Jednak oczywiście trzeba do tego wliczyć jeszcze blisko 30 minut oczekiwania, aż krople do oczu rozszerzą odpowiednio źrenicę.

badanie oct

OCT oka – jak się przygotować?

Właściwie niepotrzebne jest jakiekolwiek przygotowanie do badania OCT. W końcu w trakcie nie zostaje podany dożylnie kontrast. Badanie jest w pełni bezinwazyjne, a pacjent nie musi być na czczo. W dodatku nie ma żadnych ograniczeń związanych z dozwoloną częstotliwością wykonywania badania. Wręcz przeciwnie, gdyż im częściej pacjent będzie miał wykonywane badanie, tym lepiej, bo w ten sposób będzie można szybciej zareagować na pojawiającą się chorobę narządu wzroku.

Jak wygląda badanie oczu OCT?

Okulista jeszcze przed rozpoczęciem badania zakrapla oczy pacjentowi specjalnymi kroplami do oczu, których celem jest powiększenie źrenicy. Trzeba przygotować się na to, że po zakropleniu oczu pojawią się problemy z czytaniem czy też widzeniem, dlatego pacjent po badaniu nie powinien prowadzić samochodu.

Następnie konieczne jest poczekanie ok. 30 minut. Po maksymalnym rozszerzeniu źrenic pacjent zasiada przed aparaturą, gdzie ma oprzeć głowę na specjalnej podpórce. Należy później spojrzeć przez soczewkę urządzenia, która wygląda jak wizjer w drzwiach. W tym właśnie czasie okulista będzie mógł dokładnie przejrzeć stan dna oka, siatkówki i plamki.

Kto wykonuje test OCT?

Badanie OCT wykonywane jest przez okulistę. Należy zatem umówić się na wizytę prywatną lub na NFZ. Lekarz sam podejmie decyzję, czy należy wykonać badanie OCT, czy też nie będzie to na razie konieczne.

Badanie OCT okulistyka – kiedy wykonać?

Test OCT powinien być wykonany w przypadku wystąpienia:

  • obrzęku plamki,
  • zmian cukrzycowych w plamce,
  • w przypadku pojawienia się zwyrodnienia plamki żółtej, co wynika starzenia się organizmu,
  • otworu w plamce,
  • problemów z błoną nasiatkówkową.

Poza tym badanie OCT często wykorzystywane jest w celach profilaktycznych, np. do sprawdzenia, czy u pacjenta rozwija się jaskra oraz w jaki sposób się ona rozwinęła. Konieczne jest wykonanie badania OCT również przed oraz po zabiegu rogówki, a także w ogóle do monitorowania jej stanu.

badanie oct

Badanie OCT – jak odczytać?

Wyniki badania OCT powinny zostać odczytane przez specjalistę. Wszystko przez to, że często jest on bardzo obszerny, przez co zinterpretowanie go wydaje się być dodatkowo utrudnione. Najlepiej też by wynik został opisany przez diagnostę. Samodzielne odczytywanie wyników zazwyczaj kończy się niepowodzeniem lub może nawet prowadzić do postawienia niewłaściwej diagnozy.

Badanie OCT oka – cena

Cena badania OCT waha się w granicach około 100 zł. Wszystko zależy z jednej strony od miasta oraz od samego specjalisty. Koszt może wzrosnąć również wtedy, gdy badanie ma być wykonane dla dwóch oczu. Warto porównać, ile kosztuje w różnych miejscach badanie OCT oka. Cena nie powinna być jednak dużo wyższa niż 100 zł.

Czy badanie OCT jest refundowane przez NFZ?

Pacjent ma do wyboru, czy chce skorzystać z NFZ, czy też wykonać badanie prywatnie. Przy czym trzeba zdawać sobie sprawę, że badanie OCT na NFZ zazwyczaj wymaga dłuższego oczekiwania niż w przypadku badań prywatnych.

Badanie OCT Wrocław – dlaczego warto tutaj wykonać badanie?

Jeśli mieszkasz we Wrocławiu lub też w okolicy, to koniecznie zdecyduj się na badanie OCT. Wrocław to miejsce, gdzie istnieje sporo placówek, które oferują taką możliwość. Przy czym musisz zdawać sobie sprawę, że nie każdy gabinet okulistyczny jest wyposażony w taką aparaturę do wykonania badania OCT. W takim przypadku specjalista może skierować pacjenta do innej placówki.