Najnowsze wiadomości

25 lipca 2024 15:44

Soczewki sferyczne i asferyczne - czym są i czym się różnią? 

Soczewki kontaktowe odgrywają istotną rolę w korekcji wzroku, zapewniając wielu osobom wygodę i swobodę w codziennym życiu. Dzięki postępowi technologicznemu mamy do wyboru różne rodzaje soczewek. W tym soczewki sferyczne, ale również asferyczne - które dopiero niedawno zostały wprowadzone na rynek. Czym są soczewki sferyczne i asferyczne? Czym się od siebie różnią? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Rodzaje soczewek: szkła sferyczne i asferyczne

Osoby, które potrzebują korekcji wzroku, zazwyczaj wybierają pomiędzy soczewkami kontaktowymi a okularami. Jeśli wybór padnie na szkła kontaktowe, to decyzja nie kończy się na tym kroku! Soczewki dzielą się na różne typy, tryby noszenia i rodzaje. Wyróżniamy soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne. Większość szkieł kontaktowych wielorazowego użytku należy zdjąć przed snem, ale można zdecydować się również na inny tryb noszenia: soczewki całodobowe. Poza tym, użytkownik może również wybrać szkła sferyczne lub asferyczne. Pierwsze zazwyczaj stosuje się do korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności. Drugie zaś często używane są do bardzo wysokich wad wzroku: +/- 25 dioptrii, ale sięga po nie też wielu użytkowników podstawowych wad refrakcji. 

Sferyczne szkła kontaktowe

Kształt sferycznych szkieł kontaktowych przypomina wycinek kuli. W związku z tym, moc optyczna koncentruje się na centrum soczewki - i właśnie tam widzenie jest najlepsze, najbardziej ostre. Im dalej od środka, tym bardziej zmienia się grubość szkła kontaktowego, a tym samym - obniża się jakość widzenia. Oznacza to, że na obrzeżach soczewki mogą występować niewielkie aberracje - zniekształcenia widzianego obrazu, rozmazania, brak ostrości. 

Asferyczne soczewki kontaktowe

Asferyczne soczewki kontaktowe to innowacyjny rodzaj soczewek, który został wprowadzony na rynek optyczny dość niedawno. Te szkła kontaktowe charakteryzuje to, że posiadają taką samą moc na całej swojej powierzchni. Ich kształt przypomina elipsoidę, dzięki czemu zbliżony jest do naturalnego, ludzkiego oka. Równe rozłożenie mocy optycznej sprawia, że zniekształcenia obrazu prawie nie występują. Soczewki te są też wykonane z cieńszych materiałów niż szkła kontaktowe sferyczne. 

Soczewki sferyczne i asferyczne: które wybrać?

Zarówno soczewki sferyczne, jak i asferyczne, gdy są dobrze dobrane, skutecznie poprawiają jakość widzenia i korygują wady wzroku. Szkła kontaktowe sferyczne zapewniają najlepszy efekt w centrum soczewki, a obraz po bokach może być trochę rozmazany. Szkła asferyczne, dzięki swojej budowie, pozwalają na dobre widzenie na całej powierzchni. Jeśli nie przeszkadzają Tobie drobne aberracje, możesz sięgnąć po soczewki sferyczne. Gdy zaś zależy Ci, aby widzieć klarownie, bez żadnych utrudnień - wybierz szkła asferyczne. Zapewniają one większy komfort nawet w warunkach słabego oświetlenia, ponieważ lepiej ogniskują promienie świetlne. Ich kształt sprawia, że zazwyczaj dobrze dopasowują się do oka i są bardzo wygodne w użytkowaniu. 

Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj soczewek wybrać, możesz poprosić swojego specjalistę o poradę. Po przeprowadzeniu badania wzroku dokładnie określi Twoje potrzeby i udzieli najlepszych wskazówek dotyczących odpowiedniej decyzji. 

Czy szkłami sferycznymi i asferycznymi można korygować te same wady wzroku? 

Zarówno soczewki sferyczne, jak i asferyczne można wykorzystywać do korekcji podobnych, lub tych samych wad wzroku. Raczej nie mają przeciwwskazań do konkretnych wad refrakcji.  Zazwyczaj specjaliści zalecają soczewki kontaktowe sferyczne dla osób z niskim stopniem korekcji wzroku, natomiast asferyczne - dla tych z wysokim. Jednakże, nie jest to reguła. Jeśli Twój lekarz zalecił Tobie soczewki sferyczne, ale wolisz używać asferycznych, zapytaj go o możliwość wymiany.

Pudełka na soczewki.

Jak dobrze dobrać soczewki?

Warto pamiętać, że dobrze dobrane soczewki kontaktowe to klucz do klarownego i przejrzystego widzenia, ale również do wygody i bezpieczeństwa zdrowia oczu. Aby właściwie dobrać szkła kontaktowe, należy najpierw udać się do okulisty na badanie wzroku. Wtedy specjalista będzie posiadać wszystkie niezbędne dane i wypisze właściwe dla Ciebie parametry soczewek. Doradzi również, jaki rodzaj szkieł wybrać. 

Gdzie kupić soczewki sferyczne i asferyczne? 

Szkła kontaktowe sferyczne i asferyczne kupisz u optyków stacjonarnych. Jeśli zależy Tobie na szerokim wyborze i niższych cenach, polecamy zakupy online. Sklepy internetowe niejednokrotnie posiadają szerszy asortyment niż sklepy stacjonarne, a dodatkowo produkty są bardziej korzystne cenowo. Wiele rodzajów i typów szkieł kontaktowych znajdziesz u sprzedawcy bezokularow.pl, gdzie dodatkowo możesz wybierać spośród wielu różnych akcesoriów do soczewek. 

Zarówno soczewki sferyczne jak i asferyczne mogą poprawnie korygować wady wzroku. Wybór między nimi zależy od indywidualnych potrzeb wzrokowych oraz zaleceń specjalisty. Bez względu na to, na jakie soczewki się zdecydujesz, pamiętaj, że kluczowe jest regularne badanie wzroku i konsultacja ze specjalistą, aby zapewnić sobie utrzymanie zdrowego wzroku na długie lata.

 

 

 

1. S. Szymankiewicz, Soczewki kontaktowe korekcyjne i lecznicze Powikłania, Wyd. Unia, 1997
2. T. Grosvenor, Optometria, Wyd. Medyczne Urban & Partner, 2012
2.https://www.bezokularow.pl/poradnik/soczewka-sferyczna-a-soczewka-asferyczna-diabel-tkwi-w-szczegolach