Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
12 września 2024 16:40
Zaczerwienione oczy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Jednakże, czerwone, powiększone naczynka krwionośnie na gałkach ocznych mogą też być objawem poważniejszego schorzenia. Dowiedz się, jakie są przyczyny przekrwionych oczu i jak im zapobiegać.
Przekrwione oczy nazywa się “zespołem czerwonego oka”. Mówimy, że oczy są zaczerwienione, gdy naczynia krwionośne na białej twardówce poszerzą się i przybiorą widoczny, mocno czerwony kolor. Krew może pojawić się również pod spojówką. Czasami zdarza się, że oko wydaje się być zaczerwienione, gdy jedno z naczyń pęknie. Dowiedz się więcej o tym, czym jest pęknięta żyłka w oku i dlaczego występuje.
Przyczyny zaczerwienionych oczu są bardzo różnorodne. Gałki oczne mogą stawać się przekrwione w konsekwencji niegroźnych czynników, które stosunkowo łatwo wyeliminować z codziennego życia. Należy do nich:
- niewyspanie,
- narażenie na dym, pył, kurz lub silny wiatr,
- ciało obce w oku, takie jak muszka lub rzęsa,
- zmęczenie oczu, np. po wielogodzinnej pracy przed komputerem, długim prowadzeniu pojazdu lub po maratonie ulubionego serialu.
Zdarza się jednak, że zaczerwienienie oczu to symptom problemów zdrowotnych oka. Przekrwienie gałek ocznych może być sygnałem o takich problemach jak:
Należy jednak pamiętać, że schorzenia te zazwyczaj występują z innymi, dodatkowymi, charakterystycznymi dla siebie objawami. Np. w przypadku jaskry, pacjenci oprócz zaczerwienionych oczu, często skarżą się na bóle głowy, zaburzenia widzenia, mroczki i jasne kręgi przed oczami. Infekcje zaś objawiają się ropną wydzieliną, pieczeniem i obrzękiem. Warto pamiętać, że zaczerwienione oczy z reguły nie są niczym groźnym. Jeśli zauważysz ten stan u siebie, warto zachować spokój i pomyśleć nad możliwą przyczyną tego zjawiska.
Zaczerwienione oczy to dolegliwość, która w większości przypadków występuje u dorosłych, ale zdarza się, że doskwiera również dzieciom. Zazwyczaj przyczyną przekrwionych oczu u dzieci są urazy mechaniczne (np. przypadkowe wsadzenie sobie przez malucha palca do oka) lub zapalenie spojówek. Jeśli zaczerwienienie nie ustępuje w krótkim czasie i towarzyszą mu niepokojące objawy, takie jak wydzielina lub intensywne mruganie, należy udać się z dzieckiem do lekarza pediatry lub okulisty.
Aby wiedzieć, jak skutecznie pozbyć się zaczerwienionych oczu, warto najpierw poznać źródło ich powstawania. Jeśli leży ono w takich problemach jak zmęczenie, suchość oczu czy niewyspanie, warto sięgnąć po nawilżające krople. Czasami zdarza się, że gałki oczne są zaczerwienione przez brak wystarczającej ilości filmu łzowego - ten może nadmiernie parować lub jego produkcja może być zbyt niska. Wtedy tzw. sztuczne łzy mogą być najlepszym rozwiązaniem. Ten rodzaj kropli do oczu imituje naturalne łzy i dostarcza im niezbędnych właściwości, tym samym poprawiając komfort i niwelując nieprzyjemne objawy.
Jeśli zaś zaczerwienione oczy występują u Ciebie często i podejrzewasz, że mogą być oznaką poważniejszego schorzenia, warto nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Wczesne wykrycie i rozpoznanie choroby oczu zwiększa szanse na zastosowanie właściwej terapii oraz na całkowite wyleczenie.
Zaczerwienione oczy mogą być uciążliwe, ale istnieje wiele prostych domowych metod, które pomogą im szybko wrócić do normy. Oto kilka skutecznych sposobów:
- Zimne okłady.
Stosuj zimne okłady, na przykład torebki po herbacie schłodzone w lodówce lub ściereczki nasączone zimną wodą. Przyłożenie ich na zamknięte powieki na kilka minut może przynieść ulgę i zmniejszyć zaczerwienienie.
- Odpoczynek dla oczu.
Daj swoim oczom odpocząć od ekranów komputerowych i telefonów. Regularne przerwy oraz odpowiednia ilość snu mogą pomóc zmniejszyć zaczerwienienie. Możesz wykonywać również ćwiczenia oczu, które powinny pomóc Twoim gałkom ocznym rozluźnić się i wypocząć.
- Unikanie drażniących substancji.
Staraj się unikać dymu tytoniowego, pyłu oraz kosmetyków, które mogą podrażniać oczy.
Pamiętaj, że regularna higiena oczu i dbałość o zdrowie wzroku są kluczowe dla zachowania dobrego samopoczucia i komfortu każdego dnia.
Zaczerwienione oczy mogą stanowić problem estetyczny, ale również fizycznie mogą doskwierać - szczególnie, gdy są przyczyną np. suchości oczu i towarzyszy im łzawienie i pieczenie. Zawsze warto starać się poznać powody przekrwienia gałek ocznych, aby móc jak najlepiej dbać o oczy i wzrok - to jeden z naszych najważniejszych zmysłów. Jeśli uważasz, że coś może być nie tak i potrzebna będzie konsultacja lekarska - nie zwlekaj z nią!
1. J. Kański, Choroby infekcyjne oczu. Kompendium diagnostyki i leczenia, Wyd. Górnicki, 2021.
2. L. DuBois, Badania okulistyczne, Wyd. Górnicki, 2020
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.