Najnowsze wiadomości

21 maja 2024 21:57

Uszkodzone soczewki kontaktowe - jak przeciwdziałać?Noszenie soczewek kontaktowych to popularny sposób na korekcję wady wzroku, zapewniający komfort i swobodę użytkowania. Jednak problemy takie jak uszkodzona lub pęknięta soczewka mogą poważnie zakłócić codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jak możesz przeciwdziałać uszkodzeniom soczewek i co robić, gdy już do nich dojdzie.


Dlaczego soczewki pękają?
 

Soczewki kontaktowe, mimo że są projektowane z myślą o trwałości i bezpieczeństwie użytkowania, mogą ulegać uszkodzeniom. Oto kilka istotnych przyczyn, dla których soczewki pękają:

  • Nieodpowiednia pielęgnacja - jedną z głównych przyczyn uszkodzenia soczewek jest niewłaściwa pielęgnacja. Soczewki wymagają regularnego i dokładnego czyszczenia oraz przechowywania w odpowiednich warunkach. Użycie nieodpowiedniego roztworu do przechowywania lub czyszczenia może prowadzić do osłabienia materiału soczewki, co z czasem może skutkować jej pęknięciem​​​​.
  • Wysychanie soczewek - soczewki kontaktowe mogą wysychać, jeśli są noszone dłużej niż zalecane lub w warunkach, które sprzyjają odparowaniu wody, np. w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wysychanie nie tylko zmniejsza komfort noszenia, ale również może spowodować, że soczewki staną się bardziej podatne na pęknięcia​​.
  • Nieprawidłowe zakładanie lub zdejmowanie - niewłaściwa technika zakładania lub zdejmowania soczewek może również przyczyniać się do ich uszkodzeń. Używanie paznokci zamiast opuszków palców lub nacisk na soczewkę może spowodować mikropęknięcia, które z czasem mogą prowadzić do poważniejszych uszkodzeń​​​​. W naszym poradniku znajdziesz metody jak zakładać soczewki.
  • Przeterminowanie soczewek - używanie soczewek poza zalecanym okresem ich użytkowania jest kolejnym czynnikiem ryzyka. Z czasem materiał soczewki może ulegać degradacji, co czyni ją bardziej podatną na pęknięcia. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta dotyczących czasu użytkowania soczewek​​​​.
  • Defekty produkcji - choć rzadkie, wady produkcyjne mogą również prowadzić do uszkodzeń soczewek. W przypadku zauważenia, że nowe soczewki mają defekty, należy skontaktować się z producentem lub dostawcą w celu rozwiązania problemu​​.
  • Czynniki zewnętrzne - ekspozycja na zanieczyszczenia czy silne chemikalia mogą sprawić, że soczewki będą bardziej podatne na uszkodzenia. Dlatego ważne jest, aby unikać takich środowisk lub stosować dodatkową ochronę, jak na przykład okulary ochronne​​.

Uszkodzone soczewki kontaktowe

Jak uniknąć uszkodzenia soczewki kontaktowej?
 

Przestrzeganie zasad higieny

Zanim dotkniesz soczewek, zawsze dokładnie myj ręce. Używaj mydła bez perfum i olejków, ponieważ mogą one pozostawić na rękach ślady, które następnie mogą dostać się na soczewkę. Po umyciu rąk należy je dokładnie osuszyć przy użyciu ręcznika wolnego od włókien. To podstawowy, ale kluczowy krok, aby uniknąć przeniesienia bakterii i innych zanieczyszczeń.

Prawidłowe przechowywanie i czyszczenie soczewek

Soczewki powinny być regularnie czyszczone i przechowywane w specjalnym roztworze. Sprawdzaj soczewki pod kątem zanieczyszczeń przed założeniem. W przypadku wykrycia zanieczyszczeń należy je dokładnie oczyścić przy użyciu zalecanego przez producenta płynu do soczewek kontaktowych. Przechowywanie jest równie istotną kwestią. Soczewki powinny być przechowywane w czystym pojemniku ze świeżym roztworem. Należy unikać ponownego używania starego płynu, a pojemnik wymieniać mniej więcej raz na miesiąc.

Uważne zakładanie i zdejmowanie soczewek

Należy zachować ostrożność podczas zakładania i zdejmowania soczewek, aby uniknąć ich uszkodzenia. Unikaj używania paznokci czy ostrych przedmiotów, które mogą soczewki uszkodzić. Chcesz wiedzieć, jak bezpiecznie usunąć soczewki kontaktowe? Odkryj nasz przewodnik i naucz się, jak prawidłowo zdjąć soczewki kontaktowe.

Zapobieganie wysychaniu

Nadmierne wysychanie oczu może prowadzić do uszkodzenia soczewek. Stosowanie kropli nawilżających może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia​​. Pamiętaj, aby nigdy nie używać wody ani śliny do nawilżania soczewek, ponieważ może to prowadzić do infekcji​​. 

Unikaj używania soczewek podczas snu

Nie należy spać w soczewkach kontaktowych, chyba że są to soczewki specjalnie przeznaczone do tego celu i zalecone przez specjalistę. Spanie w nieprzeznaczonych do tego soczewkach, może zwiększyć ryzyko uszkodzeń oraz infekcji oczu.

Regularne wizyty u specjalisty

Wizyta u specjalisty może pomóc w wykryciu potencjalnych problemów z soczewkami. Specjalista może również doradzić w kwestii najlepszych praktyk pielęgnacji soczewek oraz pomóc wybrać najlepsze dla Twoich oczu.

Odpowiedni dobór soczewek

Wybór soczewek dostosowanych do Twojego trybu życia czy rodzaju pracy może znacząco wpłynąć na komfort ich noszenia i zmniejszyć ryzyko uszkodzeń. Na przykład, jeśli spędzasz dużo czasu przed ekranem, lepiej skorzystać z odpowiednich soczewek zaprojektowanych specjalnie do pracy przed komputerem​​​​.

Uszkodzone soczewki kontaktowe

Co robić, gdy soczewka jest już uszkodzona?
 

Nigdy nie należy próbować nosić uszkodzonej soczewki kontaktowej, ponieważ może to prowadzić do podrażnienia lub uszkodzenia oka. Uszkodzone soczewki należy natychmiast wyrzucić i zastąpić nową parą​​. 

Jeżeli soczewka pękła lub rozerwała się podczas noszenia, bardzo ważne jest ostrożne usunięcie jej z oka. Noszenie uszkodzonej soczewki może prowadzić do podrażnienia, a nawet poważniejszych uszkodzeń oka​​. Po usunięciu soczewki dokładnie obejrzyj oko. Jeśli doświadczasz jakiegokolwiek dyskomfortu, delikatnie przepłucz oko roztworem soli fizjologicznej lub łagodnymi kroplami do oczu​. W przypadku trudności z usunięciem fragmentu soczewki, doświadczasz bólu lub innego dyskomfortu po usunięciu uszkodzonej soczewki, skontaktuj się z okulistą. Specjalista może bezpiecznie usunąć pozostałości soczewki i ocenić, czy oko nie doznało uszkodzeń​​.

 

Bibliografia:
https://www.optometrists.org/general-practice-optometry/optical/guide-to-contact-lenses/common-contact-lens-problems/
https://www.bezokularow.pl/poradnik/dlaczego-soczewki-pekaja